Ordines Militares

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
 • Polish (Poland)
 • English (United Kingdom)

Forum Młodych Badaczy Zakonów Rycerskich

 

W dniach 25-28 września 2019 roku w Toruniu odbędzie się XX konferencja z cyklu Ordines Militares Colloquia Torunensia Historica.

W połączeniu z główną konferencją odbędzie się także 9. Forum Młodych Badaczy Zakonów Rycerskich.

 

W ramach konferencji „Ordines Militares. Colloquia Torunensia Historica” od 2003 r. co dwa lata odbywają się regularne spotkania młodych naukowców zajmujących się historią zakonów rycerskich. Forum Młodych Badaczy Zakonów Rycerskich organizowane jest w dniu poprzedzającym obrady głównej konferencji (czwartek w ostatnim tygodniu września nieparzystego roku). Prezentowane są na nim zarówno projekty naukowe (głównie dysertacyjne) związane z dziejami zakonów rycerskich, jak również pierwsze wyniki już przeprowadzonych badań. Tak więc Forum Młodych pomyślane jest głównie jako miejsce dyskusji nad projektami badawczymi, a wygłaszane na nim referaty mają przeważnie charakter komunikatów bądź sprawozdań. W związku z taką formułą poszczególne fora nie są konferencjami tematycznymi, zaś prezentowane na nich tematy dotyczą nie tylko dziejów zakonów rycerskich w średniowieczu i okresie nowożytnym, ale także ich późniejszej recepcji oraz obecności w kulturze współczesnej.

Spotkania te dają także okazję do wzajemnego poznania się młodych badaczy oraz do nawiązania nowych kontaktów naukowych. Międzynarodowe grono uczestników stwarza ku temu jak najlepsze możliwości. W Forum Młodych od samego początku uczestniczą nie tylko początkujący adepci nauki interesujący się przeszłością zakonów rycerskich, ale również doświadczeni badacze, referenci i dyskutanci głównej konferencji – goście z kraju i zagranicy oraz miejscowi, toruńscy historycy i przedstawiciele innych dziedzin humanistycznych. W ten sposób Forum Młodych stanowi atrakcyjną przestrzeń spotkania się wielu pokoleń naukowców, których łączą wspólne zainteresowania zarówno dziejami zakonów rycerskich, jak również ich obecnością w kulturze współczesnej. Na tej płaszczyźnie naukowego dialogu młodzi badacze mają szanse uzyskania cennych wskazówek od starszych kolegów i mistrzów, dysponujących większym doświadczeniem badawczym i szerzej patrzących na tę problematykę. Z drugiej strony również zasłużeni profesorowie często spotykają na Forum Młodych w osobach magistrantów i doktorantów badaczy prezentujących nowe myśli i idee, a jednocześnie nierzadko kontynuatorów swoich badań.

Przyjazna atmosfera starego, średniowiecznego Torunia stanowi sprzyjające otoczenie do naukowych debat między młodymi i starszymi badaczami.

 

Lista odbytych Forów Młodych Badaczy Zakonów Rycerskich:

 1. Forum – 25 IX 2003 r., Toruń
 2. Forum – 22 IX 2005 r., Toruń
 3. Forum – 27 IX 2007 r., Toruń
 4. Forum – 24 IX 2009 r., Bierzgłowo
 5. Forum – 22 IX 2011 r., Toruń
 6. Forum – 26 IX 2013 r., Toruń
 7. Forum – 23 IX 2015 r., Toruń
 8. Forum – 20 IX 2017 r., Toruń

Informacji o warunkach udziału w konferencji udziela dr Krzysztof Kwiatkowski: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.